PKK’nın ‘temiz eylemcileri’ Tolga Şardan yazdı

PKK’nın bombalı saldırı ve suikast eylemlerine yönelik araştırmalar, bazı yeni ipuçlarının ortaya çıkmasını sağladı.

Milliyet’in deneyimli polis muhabiri Tolga Şardan, bugünkü köşesinde  terör örgütü PKK’nın olası saldırılarına ilişkin önemli ayrıntılar aktardı. İşte o yazıdan bir bölüm:

“TEMİZ EYLEMCİLER”

İstanbul’da 7 Ekim’de Yenibosna’da bomba düzeneği konulmuş bir motosikletin patlatılması olayıyla başlayan bu süreçte, PKK şimdiye kadar hiçbir şekilde güvenlik birimlerinin kayıtlarına girmemiş örgüt üyelerini kullanmaya başladı.

İstanbul eylemcileri, Ankara’daki hücre evindeki iki eylemci, Diyarbakır Emniyeti’ne canlı bomba eylemi yapan Kemal Hakkari kod adlı Emrah Dayan, yine Diyarbakır’da iki ayrı çatışmada öldürülen biri kadın iki eylemci, yaralı yakalanan kadın eylemci, Kaymakam Safitürk’ün şehit edildiği eylemi planlayanlar, Adana’da bomba yüklü aracı otoparka bırakan kadın eylemci ile ikinci araçta vurulan M.S.Y adlı erkek eylemci hakkında güvenlik birimlerinde hiçbir kayıt yok, sadece küçük bilgi kırıntıları mevcut.

AİLE GÖRÜNTÜSÜ

Ayrıca, bu eylemlerden bazılarında görev alan erkek ve kadın eylemciler, aynı zamanda “aile” profili içinde olmaya özen gösteriyor. Ankara’daki çiftlikteki erkek ve kadın PKK’lının çevreye bu görüntüyü verdiği belirlendi. Yine, İstanbul’dan kaçan motorsiklet eylemcileri, Aksaray kentinde bir aracın içinde yakalandıklarında yanlarında aile görünümü yaratmak için bir kadın bulunuyordu. Diyarbakır’da 19 Kasım’da çıkan çatışmada öldürülen erkek PKK’lının yanındaki kadın da aile görüntüsü veriyordu. Adana’da otoparka bombalı aracı bırakan PKK’lının kadın olması dikkat çekiyor.

Yine, 19 Kasım’da Diyarbakır’daki sokak çatışmasında yakalanan kadının pardesüyle birlikte başörtüsü takması, Adana’daki bombalı aracı kullanarak otoparka girip park eden PKK’lı kadının kamera görüntülerinde başörtülü olması, kadın eylemcilerin toplum içinde dikkat çekmemek amacıyla “başörtüsü” kullandıklarını ortaya koyuyor.

GLOCK’LAR BULUNDU

Ayrıca, bomba yüklü araçları hazırlayanların PKK’nın bomba eğitim kampında eğitim aldıkları değerlendiriliyor. İstanbul’daki motorsikletteki düzeneği hazırlayan, Ankara’da araca bombayı yerleştiren, Diyarbakır’da bombalı araçları satın alan ve halen firarda olan ve Adana’da bomba yüklü araçta bulunan eylemcinin “bombacı” oldukları yönünde bilgilere ulaşıldı.

Bu eylemlere katılan PKK’lıların bazılarının üzerinde hem el bombaları hem de Glock silahlar yakalanması, aynı anda silahlı saldırı yapılmasının planlandığını ortaya koyuyor. Aksaray’da yakalanan kadın üzerinde ve Diyarbakır’daki sokak çatışmasında öldürülen erkek PKK’lının üzerinde Glock silah bulundu. 22 Kasım günü Diyarbakır’daki çatışmada öldürülen kadın PKK’lının üzerinde, 3 gün önceki çatışmada öldürülen erkek PKK’lıya atfen “intikamını şiddetle alacağım” şeklinde el yazması not ele geçirildi.

Olaylar analiz edildiğinde, PKK’nın güvenlik güçlerinin takibinden kurtulmak için sürekli taktik değişikliğine başvurduğu görülüyor. Buna karşın, güvenlik güçleri de PKK’lıları yakalamak için farklı teknikleri kullanıyor. Adana Emniyeti, ikinci bombalı aracı bulmak için “şimdilik gizli kalması” gereken özel bir teknik kullandı. Bu sayede, içi tamamen bomba yüklü araç eylemde kullanılamadan yakalandı.

Bir Cevap Yazın